Otvaranje tvrtke za strance u Hrvatskoj: vodič za pokretanje poslovanja za strane državljane

Zadnjih godina Hrvatska privlači sve više stranih investitora. Osim velikih investicija poput izgradnje hotela, sve se više i mali i srednji poduzetnici odlučuju da otvore tvrtku (npr. u građevinarstvu, turizmu i dr.). Razloga je više: ulazak u Schengen, usvajanje eura kao valute, prepoznatljivost turističke destinacije, manje porezno opterećenje…Stoga nije ni čudo da je mnogima Hrvatska sve primamljivija opcija za pokretanje ili unaprjeđenje posla. U nastavku pročitajte vodič za otvaranje tvrtke za strance u Hrvatskoj.

Specifičnosti poslovanja

Iako se u Hrvatskoj napravilo puno na tome da poslovanje bude olakšano i digitalizirano, još uvijek postoje prepreke koje mogu usporiti i otežati poslovanje.

Posebno je to slučaj ukoliko osnivač ili radnici nisu državljani neke od zemalja članica EU gdje tada u nekim područjima poslovanja postoje strožija pravila ili dugotrajnije procedure (npr. radne dozvole).

EU vs. zemlje regije

Upravo se na pokretanje poslovanja u Hrvatskoj često odlučuju osobe porijeklom iz bivše Jugoslavije  (Slovenije, BiH, Srbije, Makedonije, Kosova…), a koje trenutno žive u dijaspori.

Zbog navedenog nužno je dobro se upoznati sa važećim zakonima i propisima ili angažirati iskusnog računovođu koji će pomoći u otvaranju tvrtke i daljnjem poslovanju.

U nastavku pročitajte više o ovoj temi.

Hrvatski državljani vs. stranci

Strani državljani mogu pod jednakim uvjetima osnovati trgovačka društva na području RH. Međutim, ipak za strane državljane kao osnivače odnosno članove trgovačkog društva  mogu postojati i određene dodatne obveze. One uglavnom mogu proizlaziti iz odredaba Zakona o strancima i Zakona o državljanima država članica Europskog gospodarskog prostora.

Otvaranje tvrtke za strance u Hrvatskoj

Koraci u otvaranju tvrtke u Hrvatskoj za strane državljane

Osobni identifikacijski broj (OIB)

Jedan od prvih koraka za stranog državljana je dobivanje osobnog identifikacijskog broja (OIB). Zahtjev se predaje nadležnoj ispostavi Porezne uprave, a podnosi ga osoba ili njen zakonski zastupnik.

Javni bilježnik

Slijedeći korak je odlazak javnom bilježniku. Iako je to u nizu još jedna od formalnosti, isti su bitni u procesu otvaranje tvrtke. Obično je potrebno pripremiti kopiju putovnice, naziv tvrtke, željene djelatnosti poslovanja i adresu sjedišta.

Javni bilježnik će provjeriti u sudskom registru može li se registrirati predloženi naziv tvrtke. Naravno, ako je naziv tvrtke zauzet biti će potrebno definirati drugo ime. Također, može vam pomoći odrediti djelatnosti koje su potrebne za poslovanje tvrtke. Treba imati u vidu da se javni bilježnici često susreću sa osnivanjem tvrtki pa vam mogu dati i korisni savjet koji će vam uštedjeti vrijeme i novac.

Obično se rješenje o upisu tvrtke u Sudski registar donosi u roku od jednog do tri radna dana.

Financijska agencija (FINA)

Slijedeći korak je odlazak na HITRO.HR koji se nalazi u poslovnicama FINA-e. Radi se o servisu Vlade Republike Hrvatske koji služi za ubrzanu komunikaciju građana i poslovnih subjekata s državnom upravom.

Na jednom mjestu može se obaviti većinu potrebnih radnji za osnivanje trgovačkog društva, otvaranje obrta i upis u Registar stvarnih vlasnika.

Otvaranje računa

Proces otvaranja računa za fizičke i pravne osobe u zadnje vrijeme se postrožio. Posebno je to slučaj za strane državljane. Osim što zahtijeva više dokumentacije, proces otvaranja računa kod banke ponekad zna potrajati i tjednima. Na kraju procesa banka Vam bez obrazloženja može odbiti otvaranje žiro računa. U konačnici ćete vjerovatno u određenoj banci uspjeti otvoriti račun, ali treba imati na umu potrebno vrijeme.

Početak rada

Upisom u sudski registar, tvrtka je registrirana i može službeno krenuti s poslovanjem. Sljedeći korak za stranog osnivača je zaposliti radnike. To je moguće bez ikakvih ograničenja ukoliko se radi o državljanima Europske unije. Kako se u Hrvatskoj često zapošljavaju osobe iz trećih zemalja (Srbija, BiH, Filipini, Nepal) potrebno je za iste ishoditi radne dozvole.

Radne dozvole        

Radna dozvola je službeni dokument koji izdaje nadležna institucija zemlje domaćina stranom radniku. Imaju ograničeno trajanje i vezana je uz određeno radno mjesto ili svrhu.

Propisan je rok od 15 dana, od vremena zaprimanja pa do odobravanja zahtjeva za radnom dozvolom. Međutim, u praksi taj postupak može trajati mjesecima, a ovisi o mnogo faktora (nadležnoj ispostavi, vremenu podnošenja, dodatnim provjerama…).

Potrebni dokumenti za predaju zahtjeva za izdavanje radne dozvole obično su: ugovor o radu, uvjerenje o nekažnjavanju iz matične države stranca i kopija putovnice. Treba dodati da sve ovisi o konkretnom slučaju, pri čemu se u postupku može tražiti i dodatna dokumentacija (npr. vojne knjižice).

Procedura dobivanja radnih dozvola

Od 1. siječnja 2021. na snagu je stupio Zakon o strancima (NN133/20) koji na drugačiji način regulira zapošljavanje stranih radnika.

Umjesto kvotnog sustava uveden je test tržišta rada (osim za deficitarna zanimanja), što znači da poslodavac koji želi zaposliti stranog radnika, prije nego zatraži dozvolu za boravak i rad mora provjeriti ima li mogućnost zaposliti radnika s tržišta rada Republike Hrvatske.

Procedura obično kreće od HZZ-a, kojem se online putem predaje potrebna dokumentacija. Po dodjeli pozitivnog mišljenja, HZZ prosljeđuje dokumentaciju nadležnoj ispostavi policijske uprave. Potom, nakon svoje procedure MUP izdaje radnu dozvolu. Nakon uspješnog dobivanja radne dozvole, ostaje još za riješiti prijavu boravišta kod istoimene institucije.

Prijava boravka

Nakon izdavanja dozvole za rad u Hrvatskoj radnik je dužan osobno prijaviti boravak i zatražiti izdavanje boravišne iskaznice u MUP-u.

Prijava radnika

Nakon što su radne dozvole odobrene, knjigovodstvo prijavljuje radnika na mirovinsko i zdravstveno osiguranje.

Potvrda A1

U slučajevima kada primjerice strani radnici obavljaju posao u drugim državama potrebno je osim radne dozvole ishodovati i A1 potvrdu.

Za izdavanje potvrda za upućene zaposlene osobe nadležne su sve područne službe i uredi HZMO-a prema sjedištu poslodavca.

Hvala što ste čitali vodič za otvaranje tvrtke za strance.

Pomoć konzultanata

U procesu otvaranja tvrtke i zapošljavanja stranih radnika, SAS knjigovodstvo pruža kompletnu uslugu, od samog početka i savjetovanja, pripreme dokumentacije pa sve do konačnog otvaranje tvrtke odnosno dobivanja radne dozvole. Kroz 10-ak godina pomogli su u rješavanju stotine radnih dozvola za domaće i inozemne tvrtke iz građevinarstva, turizma i ugostiteljstva…

Pogledajte više na linku ili im se javite direktno za pomoć oko otvaranja tvrtke ili radnih dozvola na +385 91 576 23 62.

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment